Beskrivelse
Er du stresset, har du dårlig ryg, har du problemer med vejrtrækningen eller vil du bare gerne have ro og balance i krop og sind, så vil træning af dit åndedræt være lige noget for dig!
Åndedrættet kan være enormt energiberigende og helbredende, men det kan samtidig forværre og være medvirkende årsag til mange problemer såvel fysisk som mentalt. Mennesket tager i snit 20.000 vejrtrækninger om dagen - over ½ milliard gennem et liv. Så dit åndedræt fortjener en vis opmærksomhed.
Uanset hvem du er, og hvor du er i livet, kan du få noget ud af at træne dit åndedræt.
Målrettet træning med åndedrættet har en overraskende positiv effekt på humøret og det styrker sundheden og samarbejdet mellem krop og sind. Åndedrættet er nøglen til nuet - nøglen til at mærke sig selv og mærke, hvad der foregår omkring os. Vi lever i en verden, hvor tempoet er umenneskelig højt, og hvor stress og depression er hverdagskost for mange mennesker. Med bedre kontakt til åndedrættet og ved hjælp af helt enkle øvelser er det muligt at skabe mere nærvær i hverdagen og dermed være i stand til at nedsætte følelsen af stress og styrke evnen til at tage de rigtige beslutninger.
Et menneske kan klare sig uden mad i tre måneder, uden vand i tre dage, men kun i tre minutter uden ilt.
Hver eneste celle i kroppen har behov for den ilt vi får gennem vores åndedræt, så trækker vi ikke vejret optimalt, vil kroppen ikke få den nødvendige energi den har behov for.
At lære at trække vejret optimalt, vil give dig et energitilskud uden at du behøver at tage en pille!
I workshoppens 2 timer vil vi koncentrere os om at optimere vores åndedræt ved at forstå hvordan åndedrættet fungerer og ved hjælp af simple men effektive øvelser, vil vi kunne mærke en forskel inden vi går hjem. Så på 2 timer kan du gøre en forskel for resten af dit liv.
Læs mere om åndedrættet på åndedrættet.nu
Forudsætninger
Ingen, alle kan deltage uanset baggrund og forudsætning.
NÆSTE WORKSHOP
Mandag d. 14. august kl. 18:00
2 timers workshop
Underviser
I tilfælde af sygdom, kan der forekomme afløser.
Tilmelding/Afmelding
Tilmelding er bindende - betaling kan ikke refunderes senere end 4 uger før workshopstart. Vi tager forbehold for evt. for få tilmeldte, som vil afstedkomme aflysning.
Ved sygdom eller anden udeblivelse erstattes workshoppen ikke.
Der er max 15 pladser på workshoppen - så tilmeld dig hurtigt for at være sikker på din plads.
Praktisk information
Det er en god ide at komme i god tid, da træningen starter til tiden.
Det er også en god ide at være iført tøj, der giver frihed til bevægelse - og træningen foregår uden sko.
Ingen forplejning inkluderet, dog er der adgang til gratis vand, kaffe og te.
Workshoppen afholdes hos...
Artikler og øvelser
Læs Lottes tanker om krop og sundhed i 2022
Til ugebladet Hendes Verden blev Lotte Paarup spurgt til sine tanker om krop og sundhed i 2022. Svarene kan du...
Læs mereÅndedrættet er en skattekiste for terapeut og behandler
Denne artikel har jeg skrevet til fagbladet Dakobe for Danmarks Komplementære Behandlere. Artiklen kan l...
Læs mereVejen til sundhed og indsigt gennem åndedrættet
Journalist deltog på workshop om åndedrættet I denne artikel kan du læse en journalis...
Læs mereDen 10. Kranienerve - nøglen til vores velbefindende
Oppe fra vores hoved udløber 12 kranienerver, som forgrener sig ud til hud, bindevæv, mus...
Læs mereHyperventilerer du, når du dyrker Pilates? - Måske gør du!
Du er måske en af mange, der ved dit møde med Pilates aldrig rigtig har forstået m&...
Læs merePust liv i dit åndedræt
Denne artikel giver en meget fin fortælling om åndedrættet, hvordan det er et vigtigt redksb...
Læs mere