Beskrivelse
NÆSTE WORKSHOP
Ny dato under planlægning
8 timers workshop
Overvejer du at anskaffe din egen aerial hængekøje - eller har du måske allerede en - men kan ikke rigtigt komme i gang med at bruge den, så er denne workshopdag noget for dig.
Der findes mange måder at lave aerial træning på. Ofte nævnes aerial i sammenhæng med yoga, men hos os har vi valgt vores helt egen tilgang til træning i aerial slyngen, hvor vi udnytter slyngens fantastiske egenskaber og kombinerer den med vores måde at tænke krop og bevægelse på.
Vi benytter også de mange muligheder, der opstår med åndedrættet gennem de forskellige øvelser og positioner. Hertil kommer aerial slyngens stimulering af bindevævet.
Vi laver bevægelser/øvelser inspireret fra bl.a. yoga, Pilates, gymnastik, dans og akrobatik, og der vil dels være øvelser som udfordrer din styrke og smidighed, og dels øvelser med fokus på afspænding og åndedræt.
På dagen får du
- en grundig introduktion til aerial træningens mange muligheder
- et stort praktisk fokus
Vi har nemlig en intention om, at du går herfra med en tryg følelse af at være i stand til at fortsætte træningen derhjemme på egen hånd - og at du slet ikke kan lade være…!
Du kan også tage workshopdagen som første del af vores nye “Aerial Underviser Uddannelse”, hvis du går med ønsket om at kunne undervise i aerial træning.
I så fald kan du følge op med et uddannelsesmodul (under planlægning), som har til formål at lære dig at undervise i aerial træning - det er nemlig meget anderledes at undervise i end andre træningsformer. Til forskel fra “En dag i slyngen” har vi her et stærkt pædagogisk og formidlingsmæssigt fokus, og vi fordyber os endnu mere i hængekøjens mange muligheder.
Vi kommer igennem:
- Instruktion i binding/håndtering af stof og ophængning
- Sikkerhed
- Kontraindikationer
- Kort teori om hvad vi opnår ved aerial træning, herunder påvirkning af nervesystem, hjerne, balancen, det vestibulære system, fascia og åndedræt
- Grundig gennemgang af forskellige basis udgangsstillinger i slyngen, herunder diverse omvendte stillinger
- Gennemgang og afprøvning af en bred variation af øvelser
- Inspiration til hvordan du selv kan lege i slyngen
- Masterclass hvor du oplever en sammenhængende træning i slyngen
Vær forberedt på, at du måske oplever undervejs at det gør lidt ondt; dette er helt normalt, hvis du ikke er vant til aerial slyngens tryk på kroppen. Vi prøver at afhjælpe dette ved at variere stillingerne og belastningen i løbet af dagen.
Målgruppe
Alle, både fagpersoner og personer uden faglig baggrund, som kunne tænke sig at få en grundig introduktion til aerial slyngen og udforske den på egen krop en hel dag
Alle kan deltage, dagen kræver ingen forudgående viden eller praktisk erfaring.
OBS! Du skal være forholdsvis skadesfri, især bør du ikke være udfordret af smerte/begrænset bevægelighed (skulder, ryg).
Ikke egnet hvis du er gravid, har tendens til søsyge eller ikke kan lide at have hovedet nedad (prøv evt. vores 2-timer workshop i stedet for)
Tjek altid med egen læge hvis du er i tvivl.
Undervisningsmateriale
Du får adgang til alle øvelser på video, samt udleveret understøttende billedmateriale.
Underviser
og
I tilfælde af sygdom, kan der forekomme afløser.
Tilmelding/Afmelding
Tilmelding er bindende - betaling kan ikke refunderes senere end 4 uger før start. Vi tager forbehold for evt. for få tilmeldte, som vil afstedkomme aflysning.
Ved sygdom eller anden udeblivelse erstattes dagen ikke.
På denne dag er der plads til max 10 deltagere.
Praktisk information
Det er en god ide at komme i god tid, da træningen starter til tiden.
Af hensyn til stoffet som vi hænger i, bør du ikke bære smykker, ur eller have lynlås på tøjet, og vi anbefaler at have forholdsvist tætsiddende tøj på.
Ingen forplejning inkluderet, dog er der adgang til gratis vand, kaffe og te.
Workshoppen afholdes hos...
Eksempel på videoklip af en øvelse fra dagen (som du får efter deltagelse)

Eksempel på videoklip af en øvelse fra dagen (som du får efter deltagelse)

Artikler og øvelser
Slip af med spændinger efter en lang dag på kontoret
Aerial - en flyvende oplevelse Aerial træning er inspireret af Cirque de Soleil og er en blanding af ak...
Læs mereAerial - Sådan slynger du dig smidig
Vores fysioterapeut og træningsekspert Lisbeth Bundgaard har dykket ned i Aerial træning. ...
Læs mereAnmeldelser (2) Anmeld selv
Blev guidet meget hensyntagen og professionelt igennem øvelserne og blev rummet
Et godt fokus imellem øvelserne og teorien
Alt i alt en super fantastisk dag og godt med det udleveret øvelse/teoretiske materiale ⭐⭐⭐⭐⭐ ❤ tak